Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > KNIŽNÍ NOVINKA: Pavel Pechoušek – Tajemství čkyňských lvů

KNIŽNÍ NOVINKA: Pavel Pechoušek – Tajemství čkyňských lvůtajemství-čkyňských-lvů.jpg

Skvělý počin v předvánočním čase a vhodný tip na dárek pod stromeček. Knižní nabídku těchto dnů výrazně oživuje obsáhlá publikace vimperského rodáka, novináře, PR specialisty, a už může říci také spisovatele, Pavla Pechouška. Nese název Tajemství čkyňských lvů a dává čtenáři nahlédnou do historie i současnosti obce, jejíž význam pro region vzrostl zejména v posledních desetiletích, a to především díky nabídce pracovních míst v nových firmách. Součástí publikace jsou stovky dobových i aktuálních fotografií.

„Tajemství čkyňských lvů je kniha, která poskytne poměrně celistvý obraz života v pošumavském městečku tak, jak se vyvíjel posledních 120 let. Neměl jsem ambici sepsat přísně historické dílo, důležité jsou vzpomínky konkrétních lidí,“ říká autor.

Kniha začíná velmi cennou připomínkou minulosti, kterou je přeložená kronika čkyňského statku psaná jeho posledním majitelem Fritzem Bayerem. Popisuje dobu svého dětství, studií, převzetí a správu čkyňského statku i dobu protektorátu. Líčí vztahy mezi Čechy a Němci před válkou a po ní nebo jak prožíval odsun rodiny do Bavorska. Zajímavostí je skutečnost, že jeho domácím učitelem byl mladý K.H. Frank. Zajímavou kapitolou jsou také vzpomínky jeho synovce Gerharda, který Čkyni navštívil a vzpomínal na dobu, kdy zde jako zámecký pán bydlel.

Pak už pokračují další čkyňští lvi, kteří spoluvytvářeli historii Čkyně ve 20. a 21. století. Některé autor osobně navštívil a naslouchal jim, s některými mluvil po telefonu, jiným poslal otázky mailem a společnými silami vzpomínku vytvořili. Kniha vznikala téměř tři roky. Jejím obsahem jsou historické údaje a úryvky z obecních, farních, školních či fotbalových kronik, které jsou tematicky propojené se vzpomínkami zajímavých osobností Čkyně líčících svůj život. Vedle pamětníků, zakladatelů či jednatelů největších firem, politiků, sportovců, umělců a hasičů jsou velice zajímavé vzpomínky lidí, kteří ve Čkyni nebydlí, mají k ní fatální vztah, ale bylo nutné je dohledat – vnučka Václava Chlady, četníka zastřeleného prchajícími nacisty v květnu 1945, příbuzní čkyňských velikánů Václava Vavrýna a Jana Vejšického.

„Kniha je také protkána několika zajímavými historkami, cennými příběhy či výňatky z naší kroniky, které písemně zachytil čkyňský kronikář Josef Lávička. Věřím, že díky této knize nebudou nikdy zapomenuty! Panu Lávičkovi také děkuji za řadu podnětných připomínek, postřehů a oprav,“ uvádí autor.

Kniha také akcentuje republikovou raritu, že Čkyně má 1200 obyvatel, ale žijí zde dva lidé, které v krátké době vyznamenal prezident Miloš Zeman. V tomto ohledu se jedná o největší koncentraci v ČR. Oba vyznamenaní mají v knize svou kapitolu. Jedním z témat je také zdejší opravená synagoga, která je unikátní v rámci celých Čech.

Publikace má 336 stran, čtenáři v ní najdou asi 500 fotek, většinou nikdy nezveřejněných. Náklad je 1200 kusů. Je možné ji koupit přímo u autora doma – Čkyně 308, pavel.pechousek@email.cz, 733 671 784, v drogerii Jarokai ve Čkyni nebo u Marie Peškové v Knihkupectví Vltava v Pivovarské ulici ve Vimperku.