Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Turistika

VÝLETY A VOLNÝ ČAS NA BOŠICKU ...

 

NEJBLIŽŠÍ OKOLÍ v každém ročním období...

 

Naučná stezka jeřábka Bošíka

stezka.jpgstezka1.jpg

Naučná stezka u Bošic je pro návštěvníky Šumavy a Pošumaví otevřena v rámci programu Blíž přírodě. Měří zhruba 600 m a návštěvníkům nabízí 6 zastavení a otevřený altánek pro odpočinek, kde se dozví informace nejen o jeřábkovi, ale také o jiných druzích ptáků nebo rostlin. Stezka se věnuje především ochraně jeřábků lesních a vede místy přirozeně zarostlými náletovými dřevinami.

Je jediná svého druhu v Jihočeském kraji a podle p. Hromase z Českého svazu ochránců přírody zřejmě i jediná v republice. Projekt vznikl za podpory Obce Bošice.

 

 

KELTSKÁ NAUČNÁ STEZKA se zastávkou u KRÁLOVÁCKÉHO VAROVNÉHO KAMENE u Budilova

 

Keltská naučná stezka

 

Svazek obcí Věnec ve spolupráci s obcí Kubova Huť otevřel na konci léta 2008 „Keltskou naučnou stezku“. Naučná stezka je dlouhá 27 kilometrů, má šest zastavení (Kubova Huť, Boubín, Buk, Mařský vrch a dvě v Lčovicích) a vede nás žlutohnědými šipkami z Kubovy Hutě přes Boubín a Mařský vrch právě na Věnec. Povozy obchodníků, jak keltských, tak později obchodníků se solí, ji využívali neboť tudy vedla i jedna z větví Zlaté stezky.

 

Královácký kámen mapa

Po červeném turistickém značení přes nám známý Mařský vrch, Budilov spějeme k hmatatelné keltské památce, k hradišti na Věnci. Ještě předtím, kousek za Budilovem, spatříme tzv. Královácký kámen a připomeneme si, že zdejší poddaní patřili přímo královně Elišce, jak to zmiňuje latinská listina královny Elišky Přemyslovny z 11. srpna 1314, kde se jmenují mezi 28 vesnicemi královského újezdu volyňského i vsi Bošice (s lesem Brdem) a Budilov. 

 

 

Královácký kámenU Budilova je starodávný mezník. Královácký kámen je údajně hraniční kámen šumavské královácké rychty. Zde by to mohla být jen Stašská rychta, která jediná z osmi králováckých rychet byla česká. Na kameni jsou vytesána záhadná znamení, která zřejmě identifikovala rychtu, jejíž hranici kámen vyznačoval - sekyra, kolo a nástroj na lámání údů. K tomu kameni patří také dávné říkání: "Kdo na budilovské pastvy sáhne, na kámen tento hlavu nahne. Tak prý volynští Králováci, kteří žijí v okolí, spravují svůj majetek.

   


KELTSKÉ HRADIŠTĚ VĚNEC

Na skalnatém vrchu Věnec, 765 m n. m.leží kulturní památka (ochranné pásmo), hradiště z doby halštatské a laténské. Na přírodní skalní opevnění navazují uměle vybudované valové náspy. Hradiště bylo pojmenováno podle stejnojmenného vrchu Věnec, který je ve starších mapách uváděn pod názvem Pržmo. Podle místních starousedlíků je jako Věnec nazývána nejvyšší část vrcholu kopce s kamenným valem a Pržmo se nazývá celý masiv pod vrcholem.


ROZHLEDNA NA MAŘSKÉM VRCHU

rozhledna na Mařském vrchu Tento objekt je zajímavou stavbou, kde rozhledna je součástí kaple. Byla postavena v roce 1936 na Mařském vrchu (907 m) a s touto myšlenkou přišel archivář a farář František Teplý z Malenic roku 1935. Rozhledna je celkem 12 m vysoká a nabízí vyhlídku na okolí z výšky 8 m. Vede na ni 37 schodů a je volně přístupná. Nabízí výhledy pouze severním směrem na přilehlou část Šumavy a Brd, ostatní směry výhled z důvodu zalesnění neumožňují.

 


BUDILOVSKÉ "MENHIRY" 

další možná zastávka na keltské stezce u Budilova. Dříve zde byla skládka suti a všeho možného co sem lidé navozili. Nyní jsou zde rozmístěny kameny v "keltském stylu", zasazeny květiny, keře a stromky a zažil se pro toto místo název Budilovské menhiry.


BUDILOVSKÉ JEZÍRKO (bývalý lom)"DANČÍ VÝBĚH"


 

Cyklo výlety

Okruh Budilov - Brdo - Štítkovské Brdo - Štítkov - Budilov nebo přes Záhoří - Bošice - Budilov. Střední náročnost. Překrásný výhled ze Štítkovského Brda.

Část keltské stezky (záleží odkud vyrazíte - Záhoří, Bošice, Budilov) do Zálezel a do Malenic. Nenáročná trasa se zastávkou u Králováckého kamene.

  

VOLNÝ ČAS

Obec Budilov nabízí i možnosti pro volnočasové aktivity dětí i dospělých:

VÍCEÚČELOVÝ SPORTOVNÍ AREÁL

DĚTSKÉ HŘIŠTĚ

provozní řád ke stažení zde ...

HŘIŠTĚ PRO MALOU KOPANOU
PINGPONGOVÝ STŮL VODNÍ NÁDRŽ ANTUKOVÉ HŘIŠTĚ

 

 VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ

provozní řád ke stažení zde ...

 

TURISTICKÉ STEZKY S POSEZENÍM (šachovnice)

 

NAUČNÁ STEZKA JEŘÁBKA BOŠÍKA 

 

KALENDÁŘ  AKCÍ


LEDEN

NOVOROČNÍ VÝSTUP NA MAŘSKÝ VRCH

ČERVENEC

PODBOUBÍNSKÁ HASIČSKÁ LIGA (O POHÁR STAROSTY OBCE)

DLE VELIKONOC (únor - březen)

MASOPUST

SRPEN

VETERÁNSKÉ HASIČSKÉ KLÁNÍ

DUBEN

DĚTSKÝ KARNEVAL

LAMPIONOVÝ A ČARODĚJNICKÝ PRŮVOD SPOJENÝ SE STAVENÍM MÁJE

ZÁŘÍ

UKONČENÍ HASIČSKÉ SEZONY - DOSTŘÍKNÁ

PUTOVÁNÍ S KELTY

KVĚTEN

PRVOMÁJOVÝ PRŮVOD

KELTSKÝ TELEGRAF

LISTOPAD - PROSINEC

ZAHÁJENÍ ADVENTU

ČERVEN

DĚTSKÝ DEN

 PROSINEC

SILVESTROVSKÝ VÝSTUP NA VĚNEC

PO DOMLUVĚ

TURNAJ V PRŠÍ

SENIORSKÉ POSEZENÍ S HARMONIKOU

TURNAJ V PING PONGU

DRAKIÁDA

DALŠÍ SPONTÁNNÍ AKCE (sousedské grilovačky, pytlákobraní apod.)

  

S odstupem času si dovolíme říct, že už Vám konečně máme co nabídnout.

Vyrazte si na procházku po místních loukách a lesích - nasbírat si houby, maliny, borůvky, ostružiny a nebo jen posedět v přírodě a čerpat energii.

Přejeme Vám u nás krásný pobyt ... 

 


Najít více zajímavostí »
Vložte zajímavosti v okolí na svůj web »

Fotografie z Panoramio jsou chráněny autorským zákonem