Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Výlety a ubytování

KAM NA VÝLET ...

 

NEJBLIŽŠÍ OKOLÍ v každém ročním období...

 

KELTSKÁ NAUČNÁ STEZKA se zastávkou u KRÁLOVÁCKÉHO VAROVNÉHO KAMENE u Budilova

 

201506241256_venec_itinerar_final_Stranka_1.jpg

 

Svazek obcí Věnec ve spolupráci s obcí Kubova Huť otevřel na konci léta 2008 „Keltskou naučnou stezku“. Naučná stezka je dlouhá 27 kilometrů, má šest zastavení (Kubova Huť, Boubín, Buk, Mařský vrch a dvě v Lčovicích) a vede nás žlutohnědými šipkami z Kubovy Hutě přes Boubín a Mařský vrch právě na Věnec. Povozy obchodníků, jak keltských, tak později obchodníků se solí, ji využívali neboť tudy vedla i jedna z větví Zlaté stezky.

 

201506241257_venec_itinerar_final_Stranka_2.jpg

Po červeném turistickém značení přes nám známý Mařský vrch, Budilov spějeme k hmatatelné keltské památce, k hradišti na Věnci. Ještě předtím, kousek za Budilovem, spatříme tzv. Královácký kámen a připomeneme si, že zdejší poddaní patřili přímo královně Elišce, jak to zmiňuje latinská listina královny Elišky Přemyslovny z 11. srpna 1314, kde se jmenují mezi 28 vesnicemi královského újezdu volyňského i vsi Bošice (s lesem Brdem) a Budilov. 

 

 

kamen.jpgU Budilova je starodávný mezník. Královácký kámen je údajně hraniční kámen šumavské královácké rychty. Zde by to mohla být jen Stašská rychta, která jediná z osmi králováckých rychet byla česká. Na kameni jsou vytesána záhadná znamení, která zřejmě identifikovala rychtu, jejíž hranici kámen vyznačoval - sekyra, kolo a nástroj na lámání údů. K tomu kameni patří také dávné říkání: "Kdo na budilovské pastvy sáhne, na kámen tento hlavu nahne. Tak prý volynští Králováci, kteří žijí v okolí, spravují svůj majetek.

   


HRADIŠTĚ VĚNEC

Na skalnatém vrchu Věnec, 765 m n. m.leží kulturní památka (ochranné pásmo), hradiště z doby halštatské a laténské. Na přírodní skalní opevnění navazují uměle vybudované valové náspy. Hradiště bylo pojmenováno podle stejnojmenného vrchu Věnec, který je ve starších mapách uváděn pod názvem Pržmo. Podle místních starousedlíků je jako Věnec nazývána nejvyšší část vrcholu kopce s kamenným valem a Pržmo se nazývá celý masiv pod vrcholem.


ROZHLEDNA NA MAŘSKÉM VRCHU

ROZHLEDNA.jpgTento objekt je zajímavou stavbou, kde rozhledna je součástí kaple. Byla postavena v roce 1936 na Mařském vrchu (907 m) a s touto myšlenkou přišel archivář a farář František Teplý z Malenic roku 1935. Rozhledna je celkem 12 m vysoká a nabízí vyhlídku na okolí z výšky 8 m. Vede na ni 37 schodů a je volně přístupná. Nabízí výhledy pouze severním směrem na přilehlou část Šumavy a Brd, ostatní směry výhled z důvodu zalesnění neumožňují.

 


NETRADIČNÍ TKALCOVNA NA VLNĚ A JEJÍ FARMA V BOŠICÍCH

TKALCOVNA.jpg

 

Chráněná dílna na vlně, kde se vyrábí netradiční výrobky tradičním způsobem - vlněné koberce, plstěné tašky, kabelky, oblečení aj.

  http://www.navlne.com/

 


 
 

Výlety do 10 km

 

 

Místní ubytování:

 

 

 


 
 
Lyžařské areály a sjezdovky na Šumavě ... 
 
 
 

Najít více zajímavostí »
Vložte zajímavosti v okolí na svůj web »

Fotografie z Panoramio jsou chráněny autorským zákonem